13. 5. 2013

starší žáci

Kuchárek Patrik, Segrado Ondřej, Machala Tomáš, Vičánek Jan, Vyvlečka Tomáš, Hercík Šimon, Janota Martin, Křek Adam, Ševčík David, Blaha Adam, Kašný Martin, Neubauer Tomáš,  Štípek Martin, Bartek Martin

Branky :      Bartek 2x

Dalším utkáním pravdy v našich záchranářských akcích byl zápas s Baťovem. V případě výhry jsme podle mne mohli mít téměř jistotu záchrany a následně se ve zbytku sezóny věnovat zdokonalování herního projevu i herních činností, a užívání si fotbalu jako takového. I přes tuto skutečnost jsme nemohli postavit nejsilnější sestavu, která se momentálně mohla objevit na hřišti. Dovedu pochopit celou škálu skutečností, které brání dětem zúčastnit se zápasů, dokážu, i když  těžce, se s většinou výmluv smířit, ale když klíčový hráč bez jakékoli omluvy  nepřijde na zápas (údajně dal přednost výletu na kole) to mi hlava nebere, zvlášť když je to už podruhé. Beru to tentokrát jako podraz na trenéry, na spoluhráče i na všechny co se starají o to, aby se kluci mohli věnovat svému fotbalu. Bohužel výsledky kategorie starších žáků se promítají do následného působení dalších mladších ročníků a tady to tedy bolí dvakrát tolik. Jistě jako většina trenérů přemýšlím o tom jak se doba od našeho mládí změnila. Nejen děti ale i dospělí mají jiné zájmy i priority a volno si organizují podle svých zájmů. Ale přece nikdo není tak naivní, že by si myslel, že činnost ve fotbalovém klubu nemá svá pravidla, že fotbal je vlastně činnost, na kterou se dostavím,  jen když mám chuť. Pokud svoje dítě tedy přihlásím do fotbalového oddílu, nebo i jiného kroužku, akceptuji pravidla,  jež jsou tady nastavena, přičemž si myslím, že pravidla slušného chování platí jaksi samozřejmě. Není dogma, že dítě se bude účastnit pouze fotbalu, ani to není optimální v jejich vývoji, ale je potřeba přijít, hledat a domlouvat schůdné varianty. A znovu se vrátím k „jiné době“. Pokud budu akceptovat tuto „jinou dobu“ a skutečnosti, že děti i rodiče dnes berou svoji účast na společném dění jaksi nezávazně, pak se musím ptát sám sebe jestli angažování se ve prospěch těch co mají zájem pouze ve výše uvedených intencí je pro mne smysluplné. Já mám totiž také kolo, brusle, lyže, spoustu jiných zájmů a hlavně pracovních závazků. Ještě, že kluci, kteří jsou u nás na hostování nebo střídavý start mají k těmto „svým povinnostem“ úplně jiný vztah, jinak by jsme to mohli zabalit. Když si představím kolik úsilí jsme věnovali  tomu, abychom doplnili kádr hráči ročníku 1998 a byli tak konkurenceschopní a hlavně hráli fotbal, který kluky bude bavit, pak člověk musí nutně přemýšlet o jiných variantách. Ještě, že existují takoví jedinci jako je Martin Bártek, který by měl být příkladem hlavně pro naše starší hráče, ne jenom svým fotbalovým uměním, zápalem a nasazením v zápase, ale hlavně skromností, uměním povzbudit své mladší spoluhráče a pozitivně stmelit jakýkoli kolektiv ve kterém hraje. On je tím, kdo přinesl do tohoto týmu vítězného ducha a Tečovicím ho můžeme jen tiše závidět. Když jsem viděl co odvádí mezi tečovskou drobotinou v dalším sobotním zápase po třech hodinách možného odpočinku musím znovu smeknout. Samozřejmě i u nás jsou kluci, kvůli kterým stojí za to pokračovat, dál drásat své srdce i nervy, a kterým samozřejmě platí pochvala. Největší pak patří dvoutisícovkám, kdy na počátku soutěže neměli moc velkou odvahu, ale kluci do toho šli a pracují i na tréninku jako jedni z nejlepších.

Tedy i přesto v jaké sestavě jsme nastoupili, nastoupili jsme s odhodláním udělat pro úspěch v tomto zápase všechno. Vlastně to kluci byli rozhodlí, že vyhrajeme. Jejich přesvědčení se pak promítalo i na hřišti v samotném zápase. V prvním poločase jsme herně sehráli určitě nejkvalitnější partii v této sezóně . Ve středu zálohy se dařilo Honzovi i Tomovi, což položilo základ naší kombinační pestré hry. Přechod do útočné fáze byl nejen přesný ale i velmi rychlý a proto jsme se již od počátku dostávali i do slibných šancí a opět v nich hrál hlavní úlohu Marťas.

Nevím, jestli by se tentokrát dalo říct, že se mu střelecky nebo herně nedařilo, protože na jedné straně měl na noze pět zahozených tutovek a také jeho průniky byly strašně komplikované, ale na druhou stranu dokázal opět vstřelit dva góly a to ještě  těsně před poločasem ho v úniku zastavil soupeřův stoper klasickou kosou zezadu. A přibylo i další plus, neboť se zlepšila jeho spolupráce se zálohou.

O střelbu se v prvním poločase pokoušel ještě Vičus a jeho druhá jedovka pak měla i gólové parametry ale nic dalšího v síti hostů se neurodilo. Za zmínku v prvním poločase stojí ještě nešťastná událost s Ondrou, kterého odvezla s vykloubeným kolenem záchranka a sezóna mu tím pravděpodobně skončila. Posouzení zákroku rozhodčím nekomentuji, a ani Ondra přesně neví jak k tomu došlo ale posouzení zákroku na Marťu a jeho ocenění pouze žlutou kartou byl fatální přehmat rozhodčího a jeho následné vyjádření tento přehmat ještě podtrhlo. Kde jinde než v mládežnických utkáních by se měly takové zákroky trestat. Utkání se rozhodčímu celkově moc nepovedlo a z tohoto pohledu si teď dvakrát víc vážím výkonu  rozhodčího v Ratiboři, za to jak přesně, snad bez jediné chybičky, odřídil utkání a to musím říct i přes dvě penalty, které  na nás foukl.

Druhý poločas začal stejně jako v Ratiboři, šokem. Adam hrdina minulého utkání, který nastoupil ve druhém poločase, dostal  laciný gól téměř do středu brány a hned na to taktická chyba po vhazování u rohového praporku vyústila v centr před bránu a následné doklepnutí do naší sítě. Na vině byl možná i těžký terén, ale my jsme tak během tří minut přišli o náskok a za stavu 2:2 se začínalo od znova, no a ti co se zdrželi u bufetu trochu déle, žili do konce zápasu v domnění, že vítězství je doma. Rychlé vyrovnání s klukama otřáslo a herně jsme se do pohody již nedostali, ztratila se přesnost přihrávek, pohyb bez míče  a soupeř získal územní převahu, my jsme ohrožovali soupeřovu bránu většinou jen z brejků, ale i tak jsme opět spálili víc šancí než soupeř. Zápas tak dospěl do remízového konce. Odskočili jsme sice Ratiboři na 3 body ,ale vzhledem k výbornému výkonu z první půle je to málo.

Přesto pochvala patří klukům za výborný první poločas a bojovnost v poločase druhém. Blahopřání je pak namístě i k některým TOP individuálním výkonům.

Na závěr budu rád, když si tento článek, rodiče ale především kluci přečtou, případně pak někteří přehodnotí svůj přístup ke kolektivu. Teď k tomu, ve kterém se momentálně nacházejí v budoucnu pak v jakémkoli jiném, třeba i v ne fotbalovém a zároveň jim můžu jen popřát aby je pak provázely jen ty příjemné vzpomínky. O to se však musíte postarat sami.